یکشنبه, 27 اسفند 1391 21:27

صدا و موسیقی ، درس هشتم، اکتاو یک نت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

شاید از خود بپرسید حال که می‌دانیم نت‌های مختلفی از یک صدا وجود دارد چطور یک نت را مرجع قرار دهیم.

جواب راحت به این مسئله این است که اصلاً این قضیه مهم نیست. از آنجایی که نت‌هایی که با هم یک اکتاو فاصله دارند، نتی که یک اکتاو بالا یا پایین نواخته بشود هم صدا با نت اصلی است، چه بالا باشد چه پایین.

 

اگر اکتاو مشخصی مد نظر باشد میتوانید آن را به دو میانی یا middle C ربط دهید. که فرکانسی برابر با 261.63هرتز دارد.

عبارت "میانی" در دو میانی از آنجایی میاید که نت دو درست وسط کیبورد پیانو قرار دارد. همچنین نتی است که در نت‌نویسی استاندارد موسیقی مابین خطوط حامل باس (بم) و تریبل  (زیر) قرار دارد. (بعداً در این باره بیشتر بحث میکنیم).

 

نوشتن نت‌ها بر روی خط حامل آن‌ها را در اکتاو مشخصی قرار می‌دهد. هر کدام از خطوط حامل (staff-line) و فاصله‌ی بین آنها معرف نتی نسبت به "دو میانی" هستند.

قرارداد دیگری نیز در موسیقی کامپیوتری وجود دارد که در آن نت را با شماره اکتاو می‌شناسند. برای مثال نت دو میانی بصورت C4 خوانده میشود و C5 نت دویی است که یک اکتاو بالاتر قرار دارد. ( این مورد را در تیونرها میتوان مشاهده کرد.)

این اعداد استاندارد سازی نشده‌اند. برای همین شما باید اکتاوی که برای نت دو میانی استفاده می‌کنید را تعین کنید. همچنین در یک اکتاو نت‌ها از دوC تا سی B چیده میشوند. (و یا طریق دیگری که شما میشناسید از لا به سل).

خواندن 22296 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 26 اسفند 1392 11:09

شما نمیتونید نظری درج کنید چون هنوز در سایت لاگین نکرده اید. برای درج نظر حتماً در سایت وارد شوید و یا اگر حساب کاربری ندارید یکی ایجاد کنید.
به این لینک برای ایجاد حساب کاربری مراجعه کنید
ایجاد حساب کاربری و یا ورود به سایت