یکشنبه, 27 اسفند 1391 21:14

صدا و موسیقی، درس سوم، دامنه و فرکانس (بسامد) صدا

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دو خاصیت اصلی یک ارتعاش منظم ، دامنه و بسامد است. که باعث تغیر در صدا میشوند.

دامنه (یا بلندی موج) اندازه ی ارتعاش است و این خاصیت تعین میکند که صدا چقدر بلند است. همه ی ما دیده ایم که ارتعاش لزرگتر صدای بلندتری تولید میکند:

 

دامنه ی صدا هنگام تنظیم و کنترل بلندی صدا مهم است و مانند عمل کنترل ولوم (حجم صدا) بروی پخش کننده های سی دی میباشد. همچنین دامنه amplitude   ریشه ی لغت amplifier آمپلیفایر میباشد که دستگاهی برای افزایش دامنه موج است.

فرکانس سرعت ارتعاش است که گام صدا را تعین میکند. این خاصیت تنها برای اصوات موسیقیایی معنا پیدا میکند یعنی جایی که موج بسیار منظمی منتشر میشود.

 

فرکانس بر اساس تعداد سیکلهای موجی در هر ثانیه اندازه گیری میشود. واحد فرکانس یا بسامد هرتز hertz (Hz) است.

فرکانس 1هرتز به این معنیست که یک سیکل در یک ثانیه طی شده میشود. فرکانس 10هرتز بدین معنیست که در هر ثانیه 10 سیکل منتشر میشود که در اینصوت سیکلها کوتاه تر و نزدیک به هم هستند.

 

برای نمونه نت لا (A)  که فرکانسی برابر با 440هرتز دارد. که معمولاً در موسیقی به عنوان مرجعی برای تنظیم یا تیون کردن دیگر نتهای سازها بکار میرود.

خواندن 21574 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 08 فروردين 1395 15:56

دیدگاه‌ها  

سهرابي
جناب ميرزا عابديني مثل هميشه عالي و پر محتوا بود. سپاسگذارم از شما كه به همنوعان خود بدون چشمداشت كمك ميكنيد. مطمئنم كه عوضش تو زندگي به شما خواهد رسيد.
مسعود
سلام ضمن تشكر از حس قشنگ اشتراك گذارى علم خود در مورد روش استفاده از تيونر و بطور كلى كوك كردن سنتور راهنمايى بفرماييد
behzad95
سلام بسیار عالی وخوب بود ممنون
دانشنامه سنتور
سلام ممنون از دلگرمی و تشکر شما ممنون ، موفق و پرنوا باشید
*مریم
* با سلام و خسته نباشید خدمت مدیر سایت و از اینکه این همه زحمت کشیدی و اموزش سنتورو براحتی در اختیار ما قرار دادی ممنونم خیلی عالیه مرسی

شما نمیتونید نظری درج کنید چون هنوز در سایت لاگین نکرده اید. برای درج نظر حتماً در سایت وارد شوید و یا اگر حساب کاربری ندارید یکی ایجاد کنید.
به این لینک برای ایجاد حساب کاربری مراجعه کنید
ایجاد حساب کاربری و یا ورود به سایت