دانشنامه سنتور

دانشنامه سنتور یا santoor encyclopedia مرجعی برای هنر سنتورنوازی

سایت دانشنامه سنتور مفتخر است که در ماه به طور متوسط میزبان یازده هزار بیننده باشد.

یکشنبه, 04 فروردين 1392 12:14

کتاب های آموزش سنتور

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(27 رای‌ها)

کتاب مهمترین مرجع علم و دانش است که در گذشته بصورت مکتوب بر روی ورق بوده است و در آینده بصورت کدهای دیجیتالی میشود. ولی در هر زمینه ای کسانی که بدنبال دانش و هنر بوده‌اند نیازمند این مراجع مکتوب هستند.

در ایران تألیفات بسیار ارزشمندی توسط هنرمندان و اساتید بسیار بزرگ انجام شده است. این کتاب‌ها شامل تئوری موسیقی ، آموزش ساز ، بیوگرافی ، مبانی سازشناسی، مبانی اتنوموزیکولوژی و کتاب نت می‌باشد. در مورد سنتور نیز تألیفات بسیار خوبی انجام شده است که در اینجا به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

در ابتدا با کتاب‌های آموزشی سنتور آغاز میکنیم:

نام کتاب : دستور سنتور

نویسنده: فرامرز پایور

معرفی:

اولین کتابی در اینجا معرفی و مورد بررسی قرار میگیرد کتاب "دستور سنتور" نوشته ی استاد فرامرز پایور میباشد.

این کتاب بعد از تألیفات استاد صبا جزو مهترین و اولین کتاب های آموزش سنتور در ایران به حساب می آید.

این کتاب برای مبتدیان در نظر گرفته شده است و بخشی از مطالب تئوری را دربر میگیرد.

تصویر کتاب:

دستور سنتور 

نقد و بررسی:

در ابتدا کتاب با توضیحاتی در مورد تئوری موسیقی، نحوه ی مضراب گیری و نحوه نواختن آغاز میشود.

سپس درس های ابتدایی که بصورت اتود هستند به هنرجو آموخته میشود . این درسهای یا همان اتودها فقط برای تمرین نت و مضراب زدن ابتدایی میباشد و جنبه ی آهنگین ندارد. اولین درس آهنگین درس شماره 8 است که آهنگ "جونی جونی" است. بتدریج این کتاب در درسهای بعدی از تمپوی سریعتر و نتهای با ارزش زمانی کمتر (چنگ و دولا چنگ و ..) استفاده میکند ولی همچنان تا شروع درس 21 از اتود نیز لابه لای درسها استفاده میشود. این کتاب برای شروع به سنتور نوازی بسیار مناسب است و میتوان گفت با اینکه اولین کتاب در این زمینه میباشد و قدمتی دراز دارد ولی هنوز بهترین اثر مکتوب است. و به تمام هنرجویان توصیه میشود با این کتاب آغاز کنند و سپس به کتاب های دیگر و سبک های متفاوت روی بیاورند. هر چند این کتاب را میتوان شاهکار استاد پایور دانست ولی خالی از نقص و اشکال نیست و استادی که از این کتاب برای هنرجوی خود استفاده میکند باید از کتاب ها و دانسته های خود نیز بر آن بیافزاید. همچنین تمام درس ها مورد استفاده هنرجو نمیباشد و میتوان گزیده ای از آن ها را به هنرجو آموزش داد و در صورت لزوم تغیراتی را در آنها اعمال نمود. برای مثال درس 24 یا گرایلی که مهترین درس برای آموزش فواصل شور میباشد بصورت بسیار بسیار ساده شده در آمده است که در قسمت دوم و سوم از زیبای آن بسیار کاسته است. استاد میتواند در این مواقع درس اصلاح شده را در هنرجو آموزش دهد. روند انتقال و آموزش درسهای این کتاب  به نظر بنده و همچنین اساتید دیگر بترتیب بصورت زیر میباشد: 

درس های : 1 ، 2 ، 3 ، 4  ، 8 جونی جونی، 13 نصیرخانی ، 14 و 15 هزار آفرین ،21 گل گندم ، 23 چهارمضراب ترک، 24 گرایلی (با تغییر)، 26 سه مضراب ابوعطا ، 27 شهرآشوب ،30 مزرع سبز (انتخابی) ، 34 چهارمضراب سه گاه، 37 پادشه خوبان.

البته تمام اینها بستگی به سن هنرجو نیز دارد ولی در اکثر موارد همین درس های برای این کتاب کافی میباشد و دیگر درس های بر عهده ی خود هنرجو میباشد. همچنین اتود های حرفه ای تر که در آخر این کتاب آورده شده است بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد و برای آموزش حرفه ای تر به کتاب های دیگر یا ردیف نوازی مراجعه کرد.

یاد این استاد گرامی زنده باد


نام کتاب : شیوه‌ی سنتورنوازی

نویسنده: پشنگ کامکار

معرفی:

کتاب شیوه سنتور نوازی اثر پشنگ کامکار کتابی است ویژه با درس‌هایی متنوع و قطعاتی شیرین. هنرجویی که به دنبال یادگیری قطعات متفاوت می‌باشد می‌تواند از این کتاب برای آموزش استفاده کند.

تصویر کتاب

 شیوه ی سنتورنوازی

نقد و بررسی:


کتاب شیوه سنتور نوازی از چندین جهت برای شروع سنتورنوازی کتاب بسیار خوبی است. کتاب حاوی قطعات محلی متنوعی است که بسیاری از آنها قطعات شادی هستند و برای هنرجوی تازه‌کار بسیار جالب و مفید خواهد بود. همچنین قطعاتی برای کودکان در نظر گرفته شده (مانند: توپ سفید، ترن قشنگ من، عروسک جون، آدم برفی) که برای آموزش به کودکان بسیار مناسب می‌باشد. که البته لازم است استاد شعر آهنگ‌ها را بخوبی برای هنرجو بخواند و از او هم بخواهد در این کار با او همکاری کند تا از همان ابتدا تلفیق شعر و موسیقی را یاد بگیرد. کتاب حاوی قطعاتی از موسیقی ملل نیز می‌باشد که جهت آشنایی با فواصل و موسیقی خارجی مفید است. بنابراین از کتاب "شیوه سنتور نوازی" میتوان بصورت‌های متفاوتی استفاده کرد. آموزش قطعات محلی کوتاه، آموزش و یادگیری قطعات شاد برای کودکان، آموزش سرود، قطعات سنتی و قطعات سنتورنوازی نوین ( مانند خواب‌های طلائی). مانند کتاب‌های دیگر آموزگار سنتور می‌تواند درس‌های برگزیده‌ای را تنها آموزش دهد که مناسب می‌بیند. کلاً قطعات بسیار متفاوتی در این کتاب آمده ولی برای تمامی آنها تنظیم خوبی برای سنتور انجام نشده یا بقدری ساده شده‌اند که زیباییشان را از دست داده‌اند از این میان می‌توان به درس 51 – پیش درآمد ابوعطا اشاره کرد که قطعه زیبایی نمیباشد. که البته این موضوع در کتاب "دستور سنتور" نیز صادق است. ولی کتاب "شیوه سنتور نوازی" نسبت به کتاب "دستور سنتور" کتاب پیشرفته‌تری می‌باشد. و حرکات و تزئیناتی مانند ریز، تریل، تریوله ، تریمولو را در این کتاب می‌توان برای اولین بار به هنرجو آموزش داد. قطعه در قفس در این کتاب بهتر از کتاب استاد پایور تنظیم شده و آموزش آن در اینجا بهتر است. همچنین متأسفانه آهنگ‌های محلی در این کتاب آمده که کمی مهجور می‌باشند و اجرای خوبی از آنها موجود نیست و از آنجایی که اجرای رسمی برای این کتاب وجود ندارد آنرا ثقیلتر کرده است.قطعاتی که از مدولاسیون استفاده کرده‌اند نیز بهتر است آموزش داده نشوند. ( مانند مرادخانی(49)).

قطعاتی که برای هنرجوی مبتدی مناسب است:

تمرین‌های : 1، 2، 3، 4 هنگام نواختن بایستی نت بصورت بلند خوانده شود تا بهتر در حافظه سپرده شود.

در اینجا قطعاتی که برای کودکان و بزرگسالان مناسب است کمی متفاوت است:

قطعات مناسب این کتاب برای کودکان بشرح زیر است:

درسهای 5، 16،17،22،23،27،34،36،75،77، 66 ، 79

قطعات مناسب برای سنین نوجوان تا بزرگسال:

بعد از تمرین‌‌های مقدماتی درسهای بترتیب: 27، 20، 25، 75، 30، 64، 66، 75، 77، 79، 84، 69، 48، 45، 76

برای قطعات چهارمضرابی و رنگ بهتر است از کتاب‌‌های دیگر استفاده شود.

این کتاب اثر بیاد ماندنی پشنگ کامکار است که با بدعت گذاری در این رشته‌ی هنری این کتاب را در سال 1373 بچاپ رسانیده است. دستان این استاد هنرمند برای این کار ارزشمند باید بوسیده شود. با تشکر و قدردانی بسیار از این استاد.

برای نمونه چند قطعه از این کتاب را میتوانید دانلود کنید و بشنوید:

faviconدانلود درس 75- گل پامچال

faviconدانلود درس 75- گل پامچال با تزئینات و شعر

faviconدانلود درس 77- قطعه در قفس اثر ابولحسن صبا

faviconدانلود درس 79-خوابهای طلائی

faviconدرس 84 - سرود ای ایران

 سنتور این اجرا: سهراب میرزا عابدینی


نام کتاب : دستور سنتور

نویسنده: پرویز مشکاتیان

معرفی:

 این کتاب تنها در یک سال منتشر شده و متأسفانه تجدید چاپ نشده و در بازار موجود نیست. جدیداً نسخه ای از این کتاب توسط آقای ابراهیم شریفی برای بنده ارسال شده که کمال تشکر را از ایشان دارم. کتاب دستور سنتور پرویز مشکاتیان ابتدا با عکس استاد آغاز شده و سپس تئوری مقدماتی موسیقی آموزش داده می شود. این تئوری شامل قوانین نت نویسی ، نکاتی راجع به میزان و فواصل در موسیقی میباشد. بعد از آن قطعات مختلف برای سنتور درج شده است. برخلاف کتاب های دستور سنتور فرامرز پایور و شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار این کتاب بیشتر شامل اتود های سنتورنوازی است تا قطعات زیبا و محلی ایرانی. در آینده قطعاتی از این کتاب را اجرا کرده و در اینجا برای دانلود قرار خواهم داد.

تصویر کتاب

دستور سنتور پرویز مشکاتیان


امکان ارسال این کتاب یا هر کتاب دیگری در حال حاظر به هر صورت برای هیچ یک از دوستان وجود ندارد. کتابی فرستاده نخوهد شد. این بخش تنها و تنها جهت معرفی کتاب ها ایجاد شده است. 

نام کتاب : بررسی سه شیوه ی هنر تکنوازی در موسیقی ایران

نویسنده: مجید کیانی

معرفی: در این کتاب سه شیوه ی رایج در هنر تکنوازی سنتور ایران مورد پژوهش و بررسی قرار میگیرد و هر بخش بصورت زیبا و جداگانه نواخته میشود، خواندن این کتاب به همه ی سنتور نوازان توصیه میشود.

تصویر کتاب

بررسی سه شیوه سنتور نوازی

نقد و بررسی: از آنجایی که هنر نقد و بررسی هنر ظریفیست و در این راه موانعی مانند بد جلوه شدن ممکن قرار گیرد. کتاب هایی که به نقد و بررسی شیوه های مختلف سنتور نوازی در ایران بپردازد بسیار کم میباشد. کتابی که پیش رو دارید نوشته استاد مجید کیانی پژوهشگر و استاد مسلم سنتور نوازی ایران است که سه شیوه سنتور نوازی را مورد بررسی و نقد قرار داده است:

  1. شیوه سنتور نوازی نوین (که سنتور بیشتر صدای پیانو میدهد و قطعات کلاسیک با آن نواخته میشود)
  2. شیوه سنتور نوازی سنتی تغییر یافته
  3. شیوه سنتور نوازی ردیف نوازی

از آنجایی که اساتید هر هنر در زیبایی های هنر خود غرق شده اند ممکن است بر کاستی های آن واقف نباشند که البته این خرده اشکال بر خود استاد مجید کیانی هم وارد است. از آنجایی که این استاد خود به شیوه ردیف نوازی سنتور مینوازند به نقد این شیوه نپرداخته اند که البته این را باید به عهده شاگردان این استاد و دیگر اساتید سپرد. هرچند مطالبی که در مورد شیوه های رایج سنتور نوازی بیان میکنند بسیار وارد و دقیق و صحیح میباشد و بنده نیز بعد از بررسی آن را تأئید میکنم.

اگر بدنبال این هستید که بدانید چرا در یک شیوه مضرابی سنگین و در دیگری مضرابی سبک و در دیگری از نمد استفاده میشود در این کتاب میتوانید جواب خود را پیدا کنید.

نکته دیگری که در مورد این کتاب میشود گفت نوار کاست همراه آن است که البته فکر کنم الان به صورت سی دی بفروش میرسد. نواختن سه شیوه به دست خود استاد انجام شده است و شنیدن آن بسیار لذت بخش است و خالی از لطف نیست. با وجود این که استاد کیانی در شیوه ردیف نوازی تبحر دارند دو شیوه دیگر را با تمام استادی و زیبا نواخته اند. خواندن و شنیدن این مجموعه را از دست ندهید. (با ادای عشق و احترام به این استاد مهربان و بزرگ)


نام کتاب : کودک سنتور شادی

نویسنده: قدرت ا.. ستایش

معرفی:

 کتاب "کودک سنتور شادی" کتابیست که برای آموزش موسیقی به کودکان مناسب است. از این کتاب برای آموزش سنتور ، ویلون و دیگر سازها میتوان استفاده کرد. آموزش نت در این کتاب بصورت رنگی و زیبا انجام شده و جز معدود کتابهای آمورش موسیقی به کودکان به حساب می آید.

تصویر کتاب

 کودک سنتور شادی

نقد و بررسی:

از آنجایی که کتاب به صورت تمام رنگی و کودکانه طراحی شده است بسیار برای کودکان جذاب خواهد بود. تمام نت ها بصورت درشت و رنگی نوشته شده اند. برای هر نت رنگ خاصی در نظر گرفته شده که یادگیری آن را سریعتر کند. در بخش اول این کتاب حجم زیادی تئوری بیان شده که هرچند بصورت ساده بیان شده ولی آموزش آن در ابتدای کار کاری بیهوده و با عجله است و توصیه میشود که آموزگار در طول کار به اول این کتاب بازگردد. در آموزش موسیقی در ابتدای کار باید تنها از نتهای سیاه استفاده شود که متأسفانه در این کتاب سریع به سمت نتهای چنگ و سکوت چنگ رفته است که کار جالبی نیست. همچنین آهنگ های این کتاب بسیار بسیار کودکانه است و از زیبایی کمی برخوردار میباشد و آهنگ های آن مناسب گروه سنی الف میباشد. میزان بندی آهنگ ها و قطعات اشتباه و اشکال دارد و باید آموزگار آن را درست کند. نظم مطالب در کتاب مناسب نیست و شما بایستی در بین صفحات مدام حرکت کنید. این کتاب میتواند بصورت مکمل برای آموزش موسیقی به کودکان به کار رود ولی باز هم آموختن درس اول دستور سنتور استاد پایور برای شروع کار بیشتر توصیه میشود و از این کتاب تنها به عنوان مرجع و مکمل استفاده شود.

امید است نویسنده این کتاب این مطالب را بخواند و در رفع کاستی های آن بکوشد هرچند در این بازار بی کتابی و بی کمک گذاشتن هنرمندان وجود این چنین کتابی غنیمت است.


نام کتاب : هفت دستگاه موسیقی ایران

نویسنده: مجــید کیــانی

معرفی:

کتابی بسیار مناسب و ارزنده جهت آموختن و پژوهش تئوری موسیقی ایران.  این کتاب شامل ردیف شناسی ، نقش اندیشه در موسیقی ، بررسی موسیقی کنونی و محورهای اساسی موسیقی می باشد.

تصویر کتاب:

 هفت دستگاه موسیقی ایران

نقد و بررسی:

 


 

نام کتاب: حبیب سماعی و راویان آثار او

نویسنده: شهاب منا

معرفی: کتاب حبیب سماعی و راویان آثار او کتابیست جامع که پس از مدت ها با کیفیتی در خور استاد سماعی توسط شهاب منا پژوهشگر موسیقی و نوازنده سنتور به چاپ رسیده است. این کتاب شامل زندگی خصوصی حبیب سماعی، آثار به ثبت رسیده از او، شاگردان و راویان آثار وب می باشد. استاد حبیب سماعی به عنوان بانی ظهور دوباره سنتور در ایران و رونق گرفتن آن در بین مردم سنتورنوازیست بسیار ارزنده و مهم و همچنین آثار به جای مانده از او حاکی از نبوغ بی نظیر این استاد میباشد.

تصویر کتاب:

کتاب حبیب سماعی و راویان آثار او

نقد و بررسی:


 

خواندن 66008 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 دی 1397 05:10

دیدگاه‌ها   

درسا
با سلام . اگر میشه ردیف میرزاعبدللهرو در سایت اموزش بدین .
جمال
با سلام. نت تصنیف آسمان عشق یا نت چهارمضرابش رو از کجا میتونم گیر بیارم؟ ممنون.
دانشنامه سنتور
سلام جمال جان، :-)
نتش رو ما نداریم ولی اجرا و شعرش رو داریم. روی این لینک کلیلک کن: https://santoorpedia.com/tasnif/tasnif-segah/%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%B4%D9%82
موفق و موئد باشی و ممنون از پیامت. :santoor:
علیرضا
با سلام و احترام
و سپاس از متن کاملتون
اگر امکانش هست کتاب دستور سنتور استاد مشکاتیان رو واسه بنده بفرستید
با سپاس مجدد
دانشنامه سنتور
سلام علیرضای عزیز.
نه متاسفانه همچین امکانی وجود نداره. شرمنده :heart:
Mostafan
با سلام خدمت شما لطفا برای من کتاب دستور سنتور استاد مشکاتیان رو ارسال کنید. با تشکر فراوان.
دانشنامه سنتور
سلام . ممنون از پیام شما. همچنین امکانی موجود نیست. :sol_key:
Mohamad resane
کتاب استاد مشکاتیان رو میخوام
دانشنامه سنتور
به نقل از Mohamad resane:
کتاب استاد مشکاتیان رو میخوام

متاسفانه در بازار تجدید چاپ نشده.
رضا شوشتریان
با سلام
از متن عالیتون تشکر میکنم
اگر امکانش هست کتاب دستور سنتور استاد مشکاتیان رو واسه من بفرستید

با تشکر فراوان
هادی صفادوست
با سلام خدمت شما لطفا برای من کتاب دستور سنتور استاد مشکاتیان رو ارسال کنید. با تشکر فراوان.
هادی صفادوست
با سلام خدمت شما لطفا برای من کتاب دستور سنتور استاد مشکاتیان رو ارسال کنید. با تشکر فراوان.
خسروی
با سلام
در صورت امکان کتاب استاد مشکاتیان را برای اینجانب ارسال بفرمائید.با تشکر
ساسان
سلام، وقت به خیر؛
جناب شریفی فرموده بودین که ایمیل بدیم خدمت تون تا کتاب دستور سنتور استاد مشکاتیان رو ارسال کنید؛
ممنون میشم برای من هم ارسال کنید؛
سپاس.
Elham
سلام در پاسخ به دوست عزیزی که فرمودن استاد خانوم میخوان
من رو استاد خوب خیلی وسواس به خرج میدم خانم سولماز بدری واقعا استاد فوق العاده ایی هستن و فوق لیسانس موسیقی از دانشگاه هنر دارن و سابقه اجرا خارج از کشور هم دارن...
تو اموزشگاه بهرنگ سمت هروی هستن تو گوگل بزنید ادرس و شماره هم هست
دانشنامه سنتور
سلام خانم "قناری"
کلاس های بسیار زیادی توسط آموزگاران خانم برگزار میشه، بسیاری از استادا اجازه میدن پدر یا مادر هنرآموز هم سر کلاس حظور داشته باشه.
امیدوارم قادر باشید کلاس مناسبی پیدا کنید.
تو سایت دانشنامه سنتور از آموزگاران خانم خبری نیست. در غیر اینصورت به شما معرفی میکردم.
قناری
سلام خواهشا برا من اموزش سنتور بفرستین عاشق سنتورم اما بخاطر اینکه استاداش مردن خونواده نمیزارن برم -مرسیییییییی
دانشنامه سنتور
ممنون از لطف شما آقای شریفی، خدمتتون ایمیل ارسال میکنم.
دانشنامه سنتور
سلام آقای موسوی، من کتاب دستور سنتور استاد پایور را پیشنهاد میکنم.
شریفی
با سلام در صورت تمایل آدرس خود را ایمیل تا کتا دستور استاد مشکاتیان را ارسال کنم.
رشیدی
اطفا کتاب دستور سنتور استاد مشکاتیان رو واسه من ارسال بفرمایید سپاسگزارم
علی موسوی
با سلام
به نظر شما برای من که تازه سنتور خریداری کرده و در تکاپوی یادگیری هستم کدام کتاب مفید است؟؟؟
با تشکر...
دانشنامه سنتور
سلام احسان عزیز،
ممنون از پیغام و شرمنده به خاطر تأخیر در جواب.
جواب نه هستش. شما به صورت خودآموز سنتورنوازی رو نمیتونید خوب یاد بگیرید.
چاره کار این هست که شما کلاس های یک بار در ماه بگیرید. با اساتید صحبت کنید اکثراً با شما موافقت میکنن. شما شب ها که وقت آزاد دارید خودتون تمرین کنید و هر ماه یک بار پیش استاد برید.
موفق باشید
احسان
با سلام. واقعا زحمت کشیدید. من نزدیک به 8 ساله سنتور دارم ولی متاسفانه بدلیل حجم زیاد دروس دانشگاهیم هیچوقت فرصتشو نداشتم که خوب کار کنم فقط دو ترم کلاس رفتم. الان هم که از صبح تا شب سرکارم و شبها وقت ازاد دارم و به این فکر افتادم که به شکل خوداموزی ادامه بدم. میشه بنظرتون؟
احسان
با سلام. واقعا زحمت کشیدید. من نزدیک به 8 ساله سنتور دارم ولی متاسفانه بدلیل حجم زیاد دروس دانشگاهیم هیچوقت فرصتشو نداشتم که خوب کار کنم فقط دو ترم کلاس رفتم. الان هم که از صبح تا شب سرکارم و شبها وقت ازاد دارم و به این فکر افتادم که به شکل خوداموزی ادامه بدم. میشه بنظرتون؟
دانشنامه سنتور
آقای راعی نظر لطف شماست. به زودی با کتاب های بیشتری آپدیت میکنیم.
raee
با سلام و تشکر مطالبتون کاملا مفید و سازنده هستند علی الخصوص بخش معرفی کتابها ممنون
محمد صدیق
سلام ، با تشکر از درس های شیوه ی سنتور نوازی ، ولی متاسفانه در همه ی درس ها به هیچ عنوان ریتم رعایت نشده بود
ممنون
محمد صدیق
سلام ، با تشکر از درس های شیوه ی سنتور نوازی ، ولی متاسفانه در درس خوابهای طلایی به هیچ عنوان ریتم رعایت نشده بود
ممنون
داود
بسیار بسیار ممنون وسپاس گزارم سایت خیلی خوب وپر محتوایی دارید.
دانشنامه سنتور
سلام آقای شیخی ، خوشحال میشیم اگر شما مطلبی دربارۀ کتابی که ذکر کردید برایمان ارسال کنید تا با اسم خود شما در اینجا منتشر شود.
عابدینی
مهیار شیخی
متاسفم که کتاب ارزشمند استاد فقید حسین صبا (خود آموزسنتور)،که اولین دستور در زمینه سنتور نوازی بوده وبسیار وزین وارزشمند میباشد را فراموش نموده اید.
دانشنامه سنتور
ممنون از نظرات شما. امیدوارم باز هم این بخش رو بتونم کامل تر بکنم.
اجرایی که برای کتاب دستور سنتور شده در اینترنت موجود هست ولی اینقدر کند اجرا شده که حتی شاگردان خردسال من هم تمایلی به شنیدنش ندارند. اگر شد در آینده درسهایی رو که در اینجا ذکر کردم با سرعت بهتری اجرا میکنم و برای دانلود میزارم.
پیروز باشید
عبداله ابراهیمی
لطفا درس های کتاب سفید دستور سنتور آقای پایور .. رو بزارید برای دانلود .. منظورم صوت هست
abar
واقعا ممنون
طهماسبی
با سلام و تشکر فراوان به خاطر مطالب مفید سایت شما آقای میرزا عابدینی
به خاطر بخش معرفی کتابهای آموزش سنتور ممنونم
وحید
دستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت شما درد نکنه واقعا زحمت کشیدین سایت بسیار عالی دارین.
خدا خیرتون بده سبد سبد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزشگاه های سنتور

 دانلود نرم افزار موسیقی

مدرسه سنتور

آخرین پست های کاربران در فورام سنتور