سه شنبه, 07 آذر 1396 19:58

انتشار کتاب "وارش" براش سنتور برای آهنگ های مازندرانی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
انتشار کتاب "وارش" براش سنتور برای آهنگ های مازندرانی انتشار کتاب "وارش" براش سنتور برای آهنگ های مازندرانی انتشارات چکاد هنر ، محسن غلامی

کتاب وارش کتاب نت قطعات گلچین مازندرانی است که به همراهی یک سی دی صوتی تویط محسن غلامی در انتشارات چکاد هنر منتشر شده است. 

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، محسن غلامی در باره نگارش این کتاب نوشته است: «موسیقی مازندران از دیرباز دارای ساختاری خاص از لحاظ نغماتی بسیار جذاب بوده و زیبایی های آن همیشه زبانزد خاص و عام بوده است. بعضی از نغمات محلی و مقامی این استان کاملا برای اهل هنر و همچنین علاقمندان موسیقی شناخته شده بوده و از گذشته های دور بین آنها رواج داشته است .مدتها قبل برخی از این آثار را گرداوری و نت نگاری کرده و به هنرجویان به صورت پراکنده تدریس می نمودم.

 

اما به دلیل وسعت و فراوانی قطعات زیبا در این استان ، بر آن شدم تا برخی از آهنگ ها و ترانه های معروف را جمع آوری و به صورت کتاب حاضر برای ساز سنتور تهیه و تنظیم کنم تا یک مجموعه آموزشی مدون شده در دسترس علاقمندان این موسیقی قرار گیرد.

در ابتدا تصمیم بر این بود که نت ها به صورت ساده نویسی و روان تنظیم شوند اما وجود حالت ها و ضرافتها در بسیاری از این نغمات باعث شد تا زینتها و ریزه کاری ها درحد لازم در نتها اعمال گردد تا در حین اجرا ،علاوه بر زیبایی های نغمات، ظرافت های مضرابی و اجرایی نیز برای هنرجویان ملموس باشد.

قسمت عمده این تصنیفها، در دستگاه شور و متعلقات آن بوده و بخش دوم آن در دستگاه های سه گاه و همایون است که با همکاری دوست گرامی آقای علیرضا جواهری به مانند کتاب های قبل تنظیم، گردآوری و ویرایش شده است.

همزمان با چاپ و نشر کتاب، لوح صوتی این مجموعه نیز با توجه به تکنیک های اجرایی نوشته شده در کتاب را شاگرد و دوست هنرمندم آرمین خامه ور اجرا شده تا دسترسی هنرجویان به اجرای صوتی این مجموعه نیز آسانتر گردد. امیدوارم این اثر برای هنرآموزان و هنرجویان علاقمند به موسیقی مازندران مفید واقع گردد.»

اطلاعات کتاب

اشر:

چکاد هنر

پدیدآوران:

ويراستار: علیرضا جواهری , تهيه و تنظيم: محسن غلامی

موضوع:

موسیقی برای سنتور - پارتیسیون,موسیقی محلی ایرانی - مازندران - پارتیسیون ,موسیقی محلی ایرانی - پارتیسیون,موسیقی ایرانی - پارتیسیون

تعداد صفحه:

84

قطع:

رحلي

نوع جلد:

شومیز

تاریخ نشر:

96/08/21

نوبت چاپ:

1

محل نشر:

تهران

شمارگان:

1000

رده دیویی:

789.922

خواندن 2239 دفعه
دانشنامه سنتور

دانشنامه سنتور

مرجعی برای ساز سنتور، تئوری موسیقی و نوازندگان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید