• خبرهای سنتوری
  • انتشار «کنسرتینو شماره دو برای سنتور و ارکستر سمفونیک»
دوشنبه, 05 اسفند 1398 00:31

انتشار «کنسرتینو شماره دو برای سنتور و ارکستر سمفونیک»

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کنسرتینو شماره دو برای سنتور و ارکستر سمفونیک کنسرتینو شماره دو برای سنتور و ارکستر سمفونیک دانشنامه سنتور

به گزارش ایسنا، پویا سرایی، آهنگساز و عضو هیات علمی دانشکده هنر در تازه‌ترین فعالیت موسیقایی خود، «کنسرتینو شماره دو برای سنتور و ارکستر سمفونیک» را توسط نشر «شیدریکوردز» در مارکت بین‌المللی منتشر کرد.

سرایی درباره‌ی این اثر موسیقایی بیان کرد: این اثر بر اساس چهارمضراب استاد حمید متبسم و با اجازه این هنرمند برای سنتور به شکل تک‌نوازی و ارکستر سمفونیک به عنوان سازهای همراهی‌کننده ساخته و ضبط شده است.

 

کنسترینوی شماره ۲ برای سنتور و ارکستر نگاهی به مایه راست پنجگاه، مایه اصلی قطعه دارد و در عین حال از سیستم‌های مختلف هارمونیکی نظیر«تونال»، «زوج» و «قرن بیستم» نیز در آن استفاده شده است. کادانس این کنسرتینو به شکل آوازی در مایه راست پنجگاه است و قبل از قسمت راک نواخته شده است.

وی افزود: انگیزه من برای این قطعه گسترش رپرتوار موسیقی ایرانی در شکل بین‌المللی است. موضوعی که متاسفانه همچنان قابل مشاهده بوده و هست، کمبود آثار تک‌نوازی برای سازهای ایرانی و همراهی ارکستر است. به عبارتی آثاری که بر اساس تک نوازی موسیقی ایرانی و در عین حال با شکل و بافت بین‌المللی باشد.

کنسرتینو یا کنسرتوی کوچک، قطعه‌ای برای یک ساز تکنواز و ارکستر است؛ ضمن اینکه تاکنون هنرمندانی از جمله اردوان کامکار، حسین دهلوی، فرامرزپایور و پرویز مشکاتیان قطعاتی را برای سنتور و ارکستر سمفونیک ضبط و منتشر کرده‌اند.

پویا سرایی چندی پیش نیز اثر «کنسرتینو شماره یک برای دو سنتور و ارکستر سمفونیک» را توسط نشر «استرن وسترن میوزیک» به صورت بین‌المللی منتشر کرد.

این هنرمند از سال ۹۴ در زمان مدیریت هنری علی رهبری در ارکستر سمفونیک تهران در فهرست آهنگسازان ارکستر سمفونیک معرفی شده به کمپانی «ناکسوس» قرار گرفت. وی همچنین در دو مجموعه صوتی و تصویری از گروه «شیلر» سنتور نواخته که این آثار به تازگی از لیبل سونی در سراسر جهان عرضه شده بود.

 

خواندن 385 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 05 اسفند 1398 00:38
دانشنامه سنتور

دانشنامه سنتور

مرجعی برای ساز سنتور، تئوری موسیقی و نوازندگان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید