• خبرهای سنتوری
  • انتشار کتاب: شورانگیز: آشنایی مقدماتی با دستگاه‌های ایرانی برای سنتور
سه شنبه, 02 شهریور 1395 22:13

انتشار کتاب: شورانگیز: آشنایی مقدماتی با دستگاه‌های ایرانی برای سنتور

نوشته شده توسط شهاب منا
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
کتاب: شورانگیز کتاب: شورانگیز

خنیاگر منتشر کرد:
کتاب و سی‌دیِ «شورانگیز: آشنایی مقدماتی با دستگاه‌های ایرانی برای سنتور»، به گزینش، نت‌نگاری و تنظیم رامین صفایی.

شورانگیز تلاشی است برای برانگیختن شور و شوق هنرجویان سنتور برای یادگیری دستگاه‌ها و ردیف موسیقی ایرانی؛ کتابی است برای هنرجویانی که می‌خواهند با کلیتی از دستگاه‌های موسیقی ایرانی و مهم‌ترین گوشه‌های آن آشنایی یابند. برای درک بهتر فضای هر گوشه ‌‌ضربی‌ها، چهارمضراب‌ها و قطعات مشهور ساخته‌شده در آن گوشه نیز از ادبیات موسیقی دستگاهی قاجار و معاصر گزینش و ساده‌نویسی، و

پس از معرفی هر گوشه درج شده‌ است که موجب تشویق هنرجوی مبتدی به ادامۀ فراگیری سنتور نیز هست. توالی آواز _ ضربی (قطعات متر آزاد و قطعات با متر مشخص) در کتاب حفظ شده و از طولانی‌کردن جملات آواز پرهیز شده است. هرچند تاکنون چند جلد کتاب مجموعه تصنیف‌های قدیمی برای سنتور تنظیم و منتشر شده است، مؤلف برای پرهیز از تکرارْ از آنها استفاده نکرده و تصنیف‌هایی دیگر را برگزیده و اکثر آنها را خود به نت درآورده است. شورانگیز به شرح و توضیح ویژگی‌های دستگاه و گوشۀ موردنظر نیز پرداخته است؛ مهمی که پایۀ آهنگسازی و بداهه‌نوازی در موسیقی دستگاهی است و خلأ آن در آموزش ردیف موسیقی دستگاهی حس می‌شود.
در پایان کتاب شرح‌حال 33 تن از آهنگسازان،‌ تصنیف‌سازان، استادان سنتور، تار،‌ سه‌تار و ویلن که در کتاب از آثار ایشان استفاده شده به‌همراه عکس‌هایی نفیس و کمتردیده‌شده از ایشان نگاشته و گردآوری شده است. سماع‌حضور، حبیب سماعی، فرامرز پایور، رضا شفیعیان، پشنگ کامکار، پرویز مشکاتیان، جواد بطحایی (از میان سنتورنوازان معاصر)؛ و مجید وفادار، امیرهمایون خرّم، علینقی وزیری، مرتضی نی‌داوود، جلیل شهناز، جلال ذوالفنون، محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، رکن‌الدّین‌ مختاری، رضا محجوبی و پرویز یاحقی از جمله موسیقیدانانی هستند که در کتاب حاضر از آثارشان بهره گرفته شده است.
تمام محتوای کتاب به‌طور آموزشی توسط نگارنده در لوح فشردۀ همراه کتاب نواخته شده است. برای جلوۀ بیشترِ قطعاتْ ضربی‌ها با تنبک همنوازی شده‌اند و علاوه‌بر‌این هر ضربی با تنبک و صدای آهستۀ سنتور نیز درج شده است تا هنرجو پس از تسلطْ هر قطعه را با همراهی تنبک نیز تمرین ‌کند. یکایک تصنیف‌ها نیز به‌صورت باکلام اجرا شده‌اند تا نحوۀ تطابق شعر و موسیقی برای هنرجو گویا شود و علاوه‌بر‌این هر تصنیف به‌صورت بی‌کلام (با سنتور و تنبک) نیز همنوازی شده است.

 


برگرفته از صفحه فیس بوک شهاب منا

خواندن 2443 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 02 شهریور 1395 22:26

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید