دوشنبه, 01 شهریور 1395 19:32

هنرمند سنتورنواز مجید نجاحی درگذشت

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هنرمند سنتورنواز ایرانی "مجید نجاحی" در 21 مرداد ماه امسال (1395) درگذشت.

مراسم تشییع پیکر زنده یاد مجید نجاهی، نوازنده پیشکسوت سنتور فردا(یکشنبه)، 24 مردادماه ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار می شود.

در ادامه مطالبی درباره این هنرمند بخوانید و همچنین به سنتورنوازیش گوش فرا دهید:

مجید نجاحی در بهمن ماه ۱۳۱۳ در تهران، در یکی از کوچه‌های اطراف میدان بهارستان دیده به جهان گشود و پس از طی دوره تحصیل ابتدایی در مدرسهٔ پروانه (که در آن با پرویز یاحقی همکلاس بود[۱])، برای ادامهٔ تحصیل و طی دورهٔ متوسطه، در دبیرستان علمیه ثبت‌نام کرد. پس از پایان دورهٔ متوسطه، برای خدمت وظیفه به دانشکدهٔ افسری احتیاط رفت و با درجهٔ ستوانی خدمت سربازی را به پایان رساند. سپس در بانک تهران استخدام شد و بعد به ادارهٔ برق تهران منتقل گردید. پس از طی دوران مراحل مختلف سنوات خدمت، رئیس ادارهٔ خدمات عمومی برق شمیران شد و نهایتاً در سال ۱۳۶۰ بازنشست گردید.
 
مجید نجاحی در ابتدا با سنتور توسط همسایه هنرمندشان محسن بی آزار آشنا میشود که خود نوازنده رادیو در آن زمان بوده است و بعد از آن نجاری برای او سنتوری میسازد و با تکه سیم هایی که آقای بی آزار به او داده بوده آن را راه اندازی میکند ولی پس از مدتی پدرش برای او سنتوری به قیمت 17 هزار تومان میخرد
بعد از مدتی او با حسین قوامی آشنایی میابد و بعد از آن با احمد عبادی ، مرتضی محجوبی و نورعلی خان برومند. ولی از این میان تحت تاثیر نوازندگی محجوبی قرار میگیرد و شیوه او  را دنبال میکند.
بعد از آن در سال 1377 به دعوت داوود پیرنا به رادیو راه پیدا میکند و در برنامه های متعددی به اجرای سنتورنوازی میپردازد در این میان با هنرمندان بسیاری چون: حسین قوامی، اکبر گلپایگانی، محمدرضا شجریان، محمود خوانساری، ایرج، عبدالوهاب شهیدی و بسیاری از خوانندگان گلها شرکت مستمر داشت. نجاحی در برنامه‌های دیگر رادیو نیز فعالیت داشته از جمله: تکنوازی سنتور و برنامه تکنوازان و چند سالی هم به اتفاق مهندس همایون خرم برنامه موسیقی اصیل ایرانی را از برنامهٔ دوم رادیو (اف.ام) اجرا می‌کرد.
مجید نجاحی
مجید نجاحی

ویدئو و موسیقی

خواندن 2602 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 08 شهریور 1395 02:55
دانشنامه سنتور

دانشنامه سنتور

مرجعی برای ساز سنتور، تئوری موسیقی و نوازندگان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید