• خبرهای سنتوری
  • انتشار کتاب به یاد دوست و فرياد خزان، آثار جواد بطحایی برای سنتور
چهارشنبه, 03 شهریور 1395 20:37

انتشار کتاب به یاد دوست و فرياد خزان، آثار جواد بطحایی برای سنتور

نوشته شده توسط شهاب منا
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کتاب به یاد دوست، آثار جواد بطحایی برای سنتور کتاب به یاد دوست، آثار جواد بطحایی برای سنتور نشر خنیاگر

نشر خنياگر منتشر کرد: به‌ياد دوست: آثار جواد بطحايي براي سنتور (1)
کتاب به‌ياد دوست نخستين مجلد از مجموعة پنج جلدي آثار بي‌کلام جواد بطحايي، تک‌‌نواز و بداهه‌نواز پرماية سنتور، شامل قطعات ضربي او در قالب پيش‌درآمد، مقدمه، چهارمضراب، رِنگ و فرم‌هاي آزاد در آواز اصفهان و نوا است. شش قطعه از هشت قطعة اين مجموعه در اصفهان سُل (چپ‌کوک) ساخته شده‌اند که در نوازندگي سنتور، کوکي ساده، خوش‌طنين و خوش‌دست محسوب مي‌شود. ساخت و پرداخت اغلب قطعات اين کتاب روندي چند‌ساله داشته است. ساختارمندي جملات و غناي ملوديک آنها از ويژگي‌هاي قطعات اين مجموعه است.


کتاب حاضر با لوح‌ فشرده‌اي شامل اجراي قطعات با سنتورنوازي آهنگساز و دکلمة اشعارِ نغز شاعر معاصر، نوذر پرنگ، همراه است. در هر شعر کلمه‌اي دلالت بر عنوان قطعة بعد دارد و قطعات اجراشده نه به‌صورت جداگانه که با جملات رابط به يکديگر وصل شده‌اند تا لوح‌ فشردة همراه کتاب را همانند آلبومي موسيقايي، و نه صرفاً اثري آموزشي، شنيدني کنند. اين اشعار در کتاب نيز پيش از نت قطعات با خط نستعليق به شيوة فاخر ميرزاغلامرضا اصفهاني، خوشنويس برجستة دورة قاجار، تحرير شده‌اند.
ضميمة کتاب مصاحبه‌اي مفصّل با آهنگساز دربارة شرح‌حال و سوابق موسيقايي او را به همراه تصاوير و اسناد و معرفي آلبوم‌هاي صوتي منتشرشده از وي دربر دارد.

فریاد خزان:

faryad khazan

فرياد خزان دومين کتاب از مجموعه آثار بي‌کلام جواد بطحايي، تک‌‌نواز و بداهه‌نواز پرماية سنتور، شامل ده قطعه در شور سُل و افشاري دو است. شش قطعه از اين کتاب پيش‌تر در آلبوم «فرياد خزان: تک‌نوازي سنتور جواد بطحايي، به‌ياد استاد فرامرز پايور»، منتشر شده است. قطعات شور و افشاري در اين مجموعه گاه با طمأنينه و آرامش و گاه با شتاب و شورآفريني توانايي توأمانِ حسي و تکنيکي آهنگساز را مي‌نمايانند و در آنها گاه به فراخور کوکْ فضاهايي نو و بديع، گاه تأثيراتي از سنتورنوازي گذشتگان، و گاه اقتباس از گوشه‌هاي رديف و بسط و گسترش انگاره‌هاي ملوديک آنها شنيده مي‌شود. تنوع متريک و تغييرات متوالي ريتم‌ در اغلب اين قطعات نمايانند. از ديگر نکاتي که در برخي قطعات اين مجموعه جلب توجه مي‌کند برگردان جملات متر آزادِ آواز در قالب متر مشخص و، به‌عبارتي، ضربي‌کردن آنهاست. چهار قطعة فرياد خزان، فغان، پريش و رِنگ مجنون در آواز افشاري- که براي تداعي مضاميني چون هجر، فراق، آلام و برکشيدن فريادي از سينه بهترين است- ساخته شده‌اند. از اين ميان، مقدمة فرياد خزان با کوکي جديد براي تأمين نغمة متغير آواز افشاري در منطقة بم و زير صداي سنتور و در قالب جملاتي ده‌ضربي ساخته شده است.
کتاب حاضر با لوح‌ فشرده‌اي شامل اجراي قطعات با سنتورنوازي آهنگساز و دکلمة اشعارِ نغز شاعر معاصر، نوذر پرنگ، همراه است و در آن سه قطعة فغان، پريش و رِنگ مجنون به‌منظور بهترنماياندن زيبايي‌هاي ملوديکشان براي نخستين‌بار به‌صورت اجراي گروهي به انتشار رسيده‌اند. ضميمة کتاب حاوي بخش دوم مصاحبه با جواد بطحايي دربارة تصنيف‌هاي ساختة او بر اشعار کلاسيک و نوي ادب فارسي و نيز معرفي آلبوم‌هاي صوتي منتشرشده از اين آهنگساز است.

 

برگرفته ازفیس بوک شهاب منا

 

در قسمت زیر میتوانید به نوازندگی جواد بطحایی گوش کنید:

ویدئو و موسیقی

خواندن 2187 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 03 شهریور 1395 21:01

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید