جمعه, 31 خرداد 1398 16:33

آیین سپاس از استاد رضا شفیعیان در فرهنگسرای ارسباران

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آیین سپاس از استاد رضا شفیعیان در فرهنگسرای ارسباران آیین سپاس از استاد رضا شفیعیان در فرهنگسرای ارسباران

آیین سپاس « استاد رضا شفیعیان» به پاس قدردانی از 6 دهه فعالیت در عرصه موسیقی ایرانی عصرجمعه 31 خرداد باحضور پیشکسوتان و اهالی موسیقی در فرهنگ سرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای ارسباران، امیرحامد موسوی کارشناس مجری رضا شفیعیان را از هرگونه شوزدگی، تبلیغات دور خواند. برای دوری از ایستایی و توفق باید به بزرگان موسیقی ارج بگذاریم و برای نوگرایی گذشتگان را نادیده نگیریم. سال های 47 و48 موسیقی اصیل ایرانی در یک جهت حرکت داشت. ابوالحسن صبا و استادصفوت مرکزی را با بعد فرهنگی و تحقیقاتی موسیقی و هویت ایرانی و نسل تولیدگر بنا نهادند که رد پای بزرگان موسیقی در آن به چشم می خورد.
شاهرخ سرلک دبیر اجرایی مراسم ضمن تشکر از انتشارات و موسیقی عارف و فرهنگ سرای ارسباران از سختی راضی کردن استادشفیعیان برای حضور در مراسم سخن گفت.
علی اکبر شکارچی با سپاس از بزرگ مردان موسیقی که ما را به این مقام رساندند در بخش دیگرمراسم خاطرنشان کرد: ابوالحسن صبا زمانی که حال خوبی نداشت با آشنایی شفیعیان گویی مضراب را به دست او سپُرد. شفیعیان در جشنواره های موسیقی خارج از کشور با جسارت و اثربخشی به تک نوازی و بداهه نوازی می پرداخت و همیشه اجراهای درست برای دیگران الگو می شود.
شکارچی جایگاه هنرمندان موسیقی را همچون اثر انگشت متفاوت دانست. وی کم گویی، آرامش ، سخت کوشی را از ویژگی های استاد شفیعیان برشمرد.
شکارچی یاد آورشد: شفیعیان نزد اساتیدی چون هرمزی، صفوت ودوامی بهره بُرد و ذره ای از آثار قدیمی جدا نشد؛ محتوای موسیقی او در محور ردیف های استاد صبا با ردیف های مجلسی اجرا می شد. شفیعیان از استاد صبا با محور آموزشی برپایه بداهه نوازی درس گرفته بود و بداهه نوازی خلاقانه او زبانزد بود. وی در پایان سخنانش از انتشار دو کتابش با موضوع آموزش کمانچه خبر داد .
رحیمی نوازنده، شفیعیان را دوست، برادر بزرگ و معلم خواند و در ادامه تصریح کرد: در مدت همکاری سی ساله ام با استاد شفیعیان که سرپرستی گروه درویش را برعهده داشتند هیچ انتقادی نشنیدم. نواختن با ساز سنتور 30 کوک، بسیار مشکل تر از سنتور سُل کودک و فا کوک است و استاد با نواختن این ساز همه را متحیر می ساخت.
مجیدکیانی شفیعیان را استاد بزرگ ، مهربان و عالی سنتور خواند و در ادامه خاطر نشان کرد: سال 1345 در گروه موسیقی دانشگاه تهران با این استاد سنتور آشنا شدم او از جوانی در رادیو و تلویزیون فعالیت داشت با ردیف های آوازی نیز آشنا بود. شیوه نوازندگی نوینی در ارایه آثار خود داشت.
مجیدکیانی تاکیدکرد: ما باید در هنرهای ملی الگوداشته باشیم و با تحقیق و مطالعه الگوپذیری نماییم. در قدیم موسیقی نواحی و دستگاهی داشتیم اما امروز چون سبک های موسیقی دچار تغییرشده است اگر متعصب نباشیم همه موسیقی ها جذاب است اما کاربُرد هر موسیقی در هر زمان و مکان متفاوت است. امروز باید فکر کنیم و موسیقی را خوب بشناسیم و از هم تفکیک کنیم تا موفق به تولید علم شویم.
کیانی در ادامه افزود: هنرمندی که ردیف می زند به هنرمندی که موسیقی پاپ کار می کند برتری ندارد بلکه موسیقی آنها با هم تفاوت دارد اما آنچه متفاوت است اخلاق هنرمند است. امروز باید با فکر و مطالعه همه نوع موسیقی را یاد بگیریم، گوش دهیم و دوست داشته باشیم و بهترین نوع موسیقی را انتخاب کنیم و از آن لذت ببریم.
میلادکیایی مدرس وپژوهشگر موسیقی با ابراز خرسندی از حضورش در مراسم تجلیل از هنرمند تکرار نشدنی تاریخ موسیقی و تبریک روز جهانی موسیقی به حاضرین، خاطرنشان کرد: هنرمندانی چون عبدالمجید کیانی و رضا شفیعیان زندگی خود را بدون هیچ تبلیغات و تظاهری برای موسیقی گذاشتند. آشنایی من با استادشفیعیان به دهه ی 40 بر می گردد، حسینعلی ملاح در رادیوی آن زمان نظر داد به جای پیانو از ساز سنتور استفاده شود و پس از آن نام شفیعیان را در رادیو شنیدم .
میلادکیایی در ادامه افزود: همسرهنرمندان را نیز باید هنرمند خواند. موسیقی در خانواده ما فریضه است نه شغل و خشونت در بین اهالی موسیقی کمتر دیده می شود.
اجرای موسیقی گروه "درویش" با نوازندگی محمد رضا رحیمی ( تار و سه تار) و داوود یاسری (تنبک) و اجرای گروه "کوچه باغ" با نوازندگی داریوش قانع (نی)، مرتضی فتحی (کمانچه)، مهگل سادات صحفی (کمانچه آلتو)، امیر حسین وفایی (تار)، یاسر مدیر روستا (بم تار)، سعید بهرامی (عود)، محمد رضا میر حسینی ( تنبک)، آسیه احمدی (دف)، حامد وفایی ( خواننده) و شاهرخ سرلک ( سنتور، آهنگساز و تنظیم کننده قطعات) آثاری را در دستگاه شور و آواز دشتی بخش هایی از این برنامه بود.
کلیپی از از فعالیت های هنری رضا شفیعیان در دو نوبت برای حاضرین پخش شد.
بابک ربوخه مسئول موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، استادان پشنگ کامکار، میلادکیایی، راسخ، مجید کیانی، رضا مهدوی، مهدی آذرسینا، برادران فراهانی، ژاله برخی از میهمانان این مراسم بودند.
در خاتمه با حضور پیشکسوتان و هنرمندان عرصه هنر موسیقی از تمبریاد بود استاد رضا شفیعیان رونمایی شد.

 پخش کلیپ از فعالیت‌های هنری شفیعیان، اجرای موسیقی گروه «درویش» با نوازندگی محمدرضا رحیمی (تار و سه تار) و داوود یاسری (تنبک) بخش‌هایی از این برنامه .

رونمایی از تمبر یادبود با حضور پیشکسوتان و هنرمندان عرصه هنر موسیقی بخش پایانی این برنامه بود.

برای خواندن زندگی نامه رضا شفیعیان به این بخش مراجعه کنید 

خواندن 239 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 26 آذر 1398 16:45
دانشنامه سنتور

دانشنامه سنتور

مرجعی برای ساز سنتور، تئوری موسیقی و نوازندگان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید