پنج شنبه, 24 فروردين 1396 00:28

کتاب "ده آهنگ برای سنتور" به قلم محمود بامداد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به گزارش خبرگزاری ایسنا کتاب «ده آهنگ برای سنتور» با آوانگاری «محمود بامداد» با نام «دُر آهنگ» براساس ۱۰ آهنگ از آثار استادان ویولون، سه‌تار، تار، نی و قانون برای سنتور منتشر شد.

 

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این اثر، کتاب یادشده شامل ۱۰ قطعه ضربی برگزیده از ۱۰ استاد سازهای ویولن (رضا محجوبی، علی تجویدی، پرویز یاحقی و اسدالله ملک)، تار (جلیل شهناز و فرهنگ شریف)، سه‌تار (ارسلان درگاهی و احمد عبادی)، نی (حسن کسایی) و قانون (سیمین آقارضی) در دستگاه شور، آواز ابوعطا و آواز دشتی است که بیشتر به‌صورت تک‌نوازی و بداهه‌نوازی اجرا شده‌اند و برای نخستین‌بار در این اثر، آوانگاری و برای ساز سنتور تنظیم شده‌اند.

نت‌نگاشته‌های این کتاب برای نوازندگان دیگر سازهای ایرانی نیز قابل استفاده است.

در توضیح این کتاب آمده است: «بسیاری از قطعات کنونی که با سازهای ایرانی اجرا می‌شوند کمتر تعلقی به شیوه ملودی‌پردازی ایرانی دارند و صرف اجرای قطعه‌ای با یک ساز ایرانی نمی‌توان گفت موسیقی ایرانی اجرا می‌شود. در شرایط کنونی، برای آشنایی بیشتر هنرجویانی که با نحوه نوازندگی مبتنی بر تک‌نوازی و بداهه‌نوازی و نغمه‌سازی استادان برجسته موسیقی دستگاهی آشنایی کمی دارند، نت‌نگاری قطعات و نواخته‌های ایشان به‌منظور اجرای آن‌ها بسیار مفید و راهنما و راهگشاست.»‌

خواندن 1606 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 24 فروردين 1396 00:34
دانشنامه سنتور

دانشنامه سنتور

مرجعی برای ساز سنتور، تئوری موسیقی و نوازندگان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید