چهارشنبه, 19 -2669 20:34

منوچهر صادقی

منتشر شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منوچهر صادقی منوچهر صادقی دانشنامه سنتور

منوچهر صادقی آموزش سنتور را از 5 سالگی نزد استادی که به تشابه منوچهر صادقیان نام داشت شروع کرد. در سن 14 سالگی به محضر استاد فقید ابولحسن صبا راه یافت. استاد صبا علاقه ی ویژه ای به دو شاگردش فرامرز پایور و منوچهر صادقی پیدا کرد و به آنان هر آنچه که داشت را آموخت. از منابع موجود میتوان دریافت که استاد صبا ردیف خود را با شاگردانش کار میکرده که آن هم 5 سال به طول می انجامیده است.

فرامرز پایور، ابولحسن صبا، منوچهر صادقی

در سن 19 سالگی منوچهر صادقی به عنوان شاگرد برگزیده صبا توانست در ارکستر ملی آن هنگام سنتورنوازی کند. از آن به بعد صادقی در رادیو و تلویزیون و همچنین ارکسترهای متفاوت در داخل و خارج از ایران به ایفای هنر سنتورنوازی پرداخت.

در 1964 میلادی هنگامی که او 27 سال داشت برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کرد و در دانشگاه ایالتی فولرتون و بعد دانشگاه کالیفرنیا-لوس آنجلس به ادامه تحصیل پرداخت و همچنین به مدت 20 سال به آموزش تئوری و اجرای موسیقی ایرانی مشغول شد. مقالات و آثار زیادی از او به چاپ رسیده است و همچنین ردیف میرزا عبدالله را به انگلیسی ترجمه کرده است.

منوچهر صادقی

او تاکنون شاگردان زیادی را در هنرستان موسیقی ایران و همچنین در آمریکا پرورانده است. از مهمترین شاگردان وی که در هنرستان موسیقی سنتورنوازی را نزد او شروع کرد میتوان استاد مجید کیانی را نام برد. از شاگردان دیگر او در آمریکا شهردار شهر بورلی هیلز و جیمی دلشاد را نام برد. او فعالیت های زیادی نیز تحت حوزه وب و اینترنت داشته و سایت سنتور دات کام را اداره کرده است و مجموعه ای تحت ردیف صادقی به صورت چند رسانه ای تهیه کرده است.

آلبوم منتشر شده ی منوچهر صادقی "خیال" نام دارد که در ایران موجود است.

آلبوم تصاویر منوچهر صادقی:

در زیر میتوانید ویدئویی از نوازندگی و زندگی نامه استاد مشاهده کنید:

برای شنیدن اجرای سنتور این اثر باید در سایت لاگین کنید یا عضو شوید.

دانشنامه سنتور

دانشنامه سنتور

مرجعی برای ساز سنتور، تئوری موسیقی و نوازندگان

مقاله ی بعدی: آذر هاشمی مقاله ی قبلی: منصور صارمی

دیدگاه‌ها   

داوود امیری
0
سلام،چطور میتونم ردیف صادقی رو داشته باشم
پاسخ دادن پاسخ به نقل قول
دانشنامه سنتور
0
به نقل از داوود امیری:
سلام،چطور میتونم ردیف صادقی رو داشته باشم

سلام داوود جان. من چیزی به اسم ردیف صادقی نشنیدم متاسفانه. :rose:
پاسخ دادن پاسخ به نقل قول

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید