پنج شنبه, 10 بهمن 1392 06:41

منصور صارمی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منصور صارمی منصور صارمی دانشنامه سنتور

منصور صارمی در سال 1313 در شهر زیبای رشت متولد شد و پس از درگذشت زود هنگام پدرش به همراه خانواده به تهران عزیمت کرد.

سنتور را از رادیو و نواختن برادرش شنیده بود و همین باعث جلب علاقه مندی او شد و پس از تمرین شنیده های خود توانست سنتور بنوازد. برادرش نیز وقتی متوجه استعداد او میشود سنتور را به او میبخشد و او را نزد مشهدی سیف الله برای آموزش سنتور میبرد.

پس از آن نزد احمد ابراهیمی ردیف نوازی می آموزد و آقای ابراهیمی نیز پس از چندی او را به مرتضی محجوبی معرفی میکند. و مدتی نزد مرتضی محجوبی به آموختن میپردازد.

صارمی بعدها نزد نورعلی برومند رفته و چهارمضراب های به یاد مانده از حبیب سماعی را نزد او می آموزد. او پس از آن به خدمت ارکستر ملی نزد ابراهیم منصوری درآمده و پس از آشنایی با رهی معیری به برنامه گلهای جاویدان راه یافته و در آنجا با حبیب الله بدیعی به اجرا میپردازد.

او برای خوانندگانی نظیر گلپا، ایرج ، سیما بینا، قوامی و شهیدی و محمودی خوانساری به اجرای سنتور پرداخته است.

او همچون رضا ورزنده جزو نوازندگانی محسوب میشود که به صورت خودآموز و با خوشه چینی از آثار ضبط شده کار خود را شروع میکند و پس از آشنایی با مرتضی محجوبی شیفته صدای پیانو میشود و سعی میکند صدایی پیانو مانند از سنتور خود در بیاورد و در واقع به قول خود که میگفت "میخواستم شیوه پیانونوازی در سنتور را پیاده کنم" که در این کار موفق هم بود. صدای سنتور او با دیگر شیوه های مرسوم سنتور نوازی تفاوت دارد. یکی از بهترین کارهای وی اثر همایون مثنوی با صدای محمدرضا شجریان است.

هرچند منصور صارمی طبق آموخته های خود موسیقی جداگانه ای را اجرا نمیکرد و همان جملاتی را مینواخت که دیگران مینوازند ولیکن شیوه مضراب گیری، مضراب نوازی و صدادهی سنتور او متفاوت میباشد.

زنده یاد منصور صارمی در سال 1378 دیده از جهان فرو بست.

گالری تصاویر منصور صارمی:

خواندن 4687 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 مرداد 1395 23:03
دانشنامه سنتور

دانشنامه سنتور

مرجعی برای ساز سنتور، تئوری موسیقی و نوازندگان

محتوای بیشتر در این بخش: « منوچهر صادقی سوسن اصلانی »

You have no rights to post comments