چاپ کردن این صفحه

مجید کیانی

نوشته شده توسط
مجید کیانی

ردیف ابولحسن صبا ، قطعات علینقی وزیری و روح‌اله خالقی را در هنرستان آزاد موسیقی ملی به مدت 4 سال نزد منوچهر صادقی و محمد حیدری فرا گرفت.

سپس در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران قسمتی از ردیف میرزا عبداله نزد داریوش صفوت و نورعلی برومند آموخت و برای ادامه آن مدت 4 سال دیگر نزد استاد برومند و همچنین شیوه سنتورنوازی حبیب سماعی را فراگرفت.

پس از آن مدت 2 سال نزد عبداله دوامی برای آموختن ردیف آوازی و همچنین چگونگی اجرای موسیقی ایرانی تحصیل نمود. همچنین برای آشنایی با موسیقی غیر ایرانی و روش تحقیق مدت 3 سال در دانشگاه سوربن پاریس بخش موسیقی شناسی نرد پروفسور ادیت وبر تران وانکه تحصیل کرد.

مجید کیانی در سال 1358 پس از بازگشت به ایران به تحقیق در زمینه موسیقی ایران مشغول شد و ثمرۀ آن تألیف و ضبط هفت دستگاه موسیقی ایران است (کتاب و آلبوم شامل 5 کاست) و همچنین آثاری در زمینه تکنوازی از جمله شیوه سنتور نوازی حبیب سماعی، ضربیهای حبیب سماعی ، بررسی سه شیوه هنر تکنوازی (کتاب و نوار)، خسروانی (آلبوم شامل 2 کاست) ، آموزش سنتور به روش ردیف نوازی (کتاب و نوار)، شناخت موسیقی (1 – نوا ، نگرشی بر غم در موسیقی ایرانی و شناخت موسیقی 2- سید حسین طاهر زاده (کتاب و نوار))، نقش سکوت در موسیقی دستگاهی ایران، هفت مثنوی مولانا جلال الدین، چهار عنصر طبیعت در موسیقی ایرانی، ترجیع بند (کاست صوتی) ، بسته نگار (کاست صوتی) ، خیام و موسیقی

مجید کیانی از سال 1352 تا کنون 20 اثر صوتی و 8 کتاب انتشار داده است و حدود 152 برنامه آموزشی و پژوهشی را بصورت سخنرانی و اجرای موسیقی برگزار کرده است و حدود 21 مقاله و 26 مصاحبه در روزنامه ، مجله و فصلنامه و سالنامه نوشته و انجام داده است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وبسایت این هنرمند مراجعه کنید. اینجا را کلیک کنید

گالری تصاویر مجید کیانی

ویدئوی نوازندگی مجید کیانی

زندگی نامه ، زندگینامه، بیوگرافی

چاپ شده از سایت دانشنامه سنتور