یکشنبه, 04 فروردين 1392 12:30

رضا شفیعیان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
رضا شفیعیان رضا شفیعیان

رضا شفیعیان در سال ۱۳۲۰ در تهران به دنیا آمد و نوازندگی سنتور را از نوجوانی نزد استاد فرامرز پایور آغاز نمود. تکنیک نوزندگی او بسیار بالا و چابکی دستانش در حین نوازندگی خارق العاده است. وی قبل از انقلاب برنامه هایی را در تلوزیون با همراهی تمبک « بهمن رجبی » اجرا می کرد که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

در این برنامه ها پیش درآمد چهارمضراب و رنگ های زیادی را از ساخته های خود اجرا نمود ولی فرصت آن را پیدا نکرد که آنها را به صورت کتاب منتشر سازد. علیرضا جواهری که یکی از شاگردان اوست این کار بسیار ارزشمند را انجام داد و کتاب « گلچین » را که شامل مجموعه آثار او بود منتشر کرد.

یکی از شاهکارهای رضا شفیعیان قطعه ای ضربی است که در بیات اصفهان در کنسرتی که با پریسا داشته است نواخته است. این ویدئو را در یوتیوب در قسمت زیر میتوانید مشاهده کنید

"به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، کتاب گلچین یک در سال 1379 منتشر شده و حاوی 18 قطعه از آثار استاد شفیعیان برای ساز سنتور است. در آلبوم گلچین یک قطعات با نگاهی پژوهشی و آموزشی نواخته شده‌اند."


 از منبع دیگر:

رضا شفیعیان در سال 1320 در شهر تهران به دنیا آمد. از سنین نوجوانی به موسیقی ایرانی علاقه فراوان داشت و با تشویق پدر که خود با موسیقی آشنا بود به فراگیری سنتور پرداخت. ازسال 1335 ابتدا نزد استاد ابوالحسن صبا و سپس به مدت شش سال نزد استاد فرامرز پایور دوره های مختلف سنتور را به پایان رساند. پس از اتمام دوره آزاد هنرستان موسیقی در ارکستر وزارت فرهنگ و هنر و ارکستر رادیو به فعالیت هنری پرداخت.

وی در مورد وارد شدنش در ارکستر هنرهای زیبا می گوید: «به یاد دارم که ابتدا در یکی از ارکسترهای بزرگ هنرهای زیبا که به رهبری استاد ارجمند مصطفی پورتراب اداره می شد به کار پرداختم که از سنتور کروماتیک هم برای اجرای بعضی ازقطعات استفاده می نمودند و در آن هنگام برنامه هایی به وسیله آن ارکستر به طور زنده از تلویزیون پخش می شد و بعد از مدتی نیزجهت نوازندگی در ارکسترهای رادیو در آزمون اعلام شده شرکت نموده و پذیرفته شدم. کاملا ً به خاطر دارم که شادروان خالقی در جلسه حضور داشت و با دیدن سنتورمن که ساخت استاد فقید مهدی ناظمی بود به دیگر اعضای شورای موسیقی گفت: شکل و اندازه و ابعاد سنتور روی حساب است، حال باید دید و شنید که نوازنده اش آنچه مورد نظر ماست از نظر علمی می تواند پاسخگو با شد یا خیر. سپس نت چند قطعه از آهنگ های مختلف را در اختیارم گذاشتند که چون سابقه ی کار ارکستری داشتم به راحتی اجرا نمودم».
با تاسیس دانشکده ی موسیقی در دانشگاه تهران و ادامه تحصیل در این رشته موفق به دریافت لیسانس موسیقی گردید. درطی این دوره از محضر استادانی چون نورعلی برومند، دکتر داریوش صفوت، یوسف فروتن و آقا محمد ایرانی استفاده نمود.از سال 42 در ارکسترهای رادیو و از سال 47 در تلویزیون با علی اصغربهاری ، فریدون حافظی ، بهمن رجبی ، محمد موسوی ، محمد رضا شجریان و ... فعالیتداشته است. پس از آن در سال1353 در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران وابسته به تلویزیون به فعالیت پرداخت و ازسال 1354 با پایه گذاری گروه درویش کنسرتهای متعددی را در ایران ودیگر کشورها برگزار کرده است .
نوازندگی شفیعیان بر پایه و اساس همان اصول دقیقی است که استاد فرامرز پایور بنیاد نهاده اما به قول یکی از کارشناسان در حوزه نوازندگی سنتور،شفیعیان تنها کسی است که با استاد پایور کار کرده و جدا از سبک او در نوازندگی بیان شاخصی نیز یافته است!
استاد شفیعیان تاکنون قطعاتی در فرم های مختلف به ویژه چهار مضراب های جذاب و جالبی برای سنتور ساخته است که پویایی در آنها موج می زند و می توان گفت در زمینه آهنگسازی از استادانی نظیر مرتضی محجوبی و به خصوص پایور تاثیر پذیرفته است به این دلیل سبک نوازندگی ایشان بی شباهت به سبک آقای پایور نمی باشد به طوری که شنونده در همان ابتدا این نزدیکی را در خواهد یافت ولی باید به این نکته توجه کرد که نمی توان گفت شفیعیان تکرار پایور است.
از جمله آثاراو می توان به کاست تکنوازی سنتور (در ابوعطا) با تمبک بهمن رجبی، سه کاست با آواز پریسا در بیات اصفهان ، ماهور ... و مجموعه هایی با آواز رضویسروستانی و بهرام سارنگ اشاره کرد .
برای ایشان از صمیم قلب آرزوی توفیق روزافزون می کنیم.


منبع : وبلاگ santoor-payvar. blogfa. com

گالری تصاویر رضا شفیعیان:

ویدئو و موسیقی

خواندن 5112 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 27 فروردين 1396 03:38
دانشنامه سنتور

دانشنامه سنتور

مرجعی برای ساز سنتور، تئوری موسیقی و نوازندگان

محتوای بیشتر در این بخش: « حسين ملک پشنگ کامکار »

دیدگاه‌ها   

دکتر محمد منصوری
0
چگونه میتوانم با استاد شفیعیان تماس بگیرم؟
شاگرد ۴۰ سال پیش ایشان هستم
پاسخ دادن پاسخ به نقل قول
دکتر محمد منصوری
0
چگونه میتوان با استاد شیعیان تماس گرفت؟.
از شاگردان ۴۰ سال پیش ایشان هستم
پاسخ دادن پاسخ به نقل قول
Soranjamal
0
اموزش سنتور استاد رضا شفعيان دارم
پاسخ دادن پاسخ به نقل قول
دانشنامه سنتور
0
سلام.
آیا میخواین با ما به اشتراک بزارین؟
پاسخ دادن پاسخ به نقل قول
Soranjamal
0
اموزش سنتور استاد رضا شفعيان دارم
پاسخ دادن پاسخ به نقل قول

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید