جمعه, 20 خرداد 1401 13:46

شیوکومار شارما

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
شیوکومار شارما شیوکومار شارما gulfnews

پاندیت شیوکومار شرما یکی از بزرگترین و پرکار ترین اساتید سنتور در دنیا بود کهه اخیراً در سن 84 سالگی در تاریخ 20 اردیبهشت 1401 دار  فانی را وداع گفت. وبسایت santoor.com وبسایت این استاد بود که همچنان دایر است. در ادامه به این مطلب میپردازیم که چرا او یکی از بزرگترین اساتید سنتور در دنیا بود و چه کارهایی از خود باقی گذاشته است.

شیوکومار شارما که بود؟

شیوکومار شارما از اساتید سنتور نواز هند بود. البته او را پاندیت خطاب میکنن که برابر همان اوستاد یا استاد است. در فرهنگ هند کسی که مذهب هیندوئیسم را پیروی میکند پاندیت میشود و کسانی که مسلمان هستند در مراحل بالا اوستاد خطاب میشوند.

در صفحه ویکیپدیای این هنرمند میخوانیم که دلیل معروفیت او تطابق سنتور با موسیقی کلاسیک هند است. یعنی در واقع سنتور که سازی ایرانی و شرقی محسوب میشود را برای موسیقی هند تطبیق داده است و تعداد زیادی آهنگ برای فیلم های هندی ساخته است. پسر او راحول شارما میگوید که هدف پدرش در زمین ، ترویج موسیقی سنتور بوده است.

شیوکومار در طی حیات خود دو بار جایزه شهروندی هند را برد. یک بار در سال 1986 و یک بار در سال 1991 که به درجه شهروند سوم هند رسید. این مدارک تقریباً معادل جوایز چهره ماندگار در ایران است ولی با درجه بندی و سیستم دیگر.

سنتور هند چگونه است؟

سنتور هند ساختار شبیه به سنتور ایرانی دارد اما با تفاوت ها و تغیراتی در ساختمان، نحوه مضراب زدن و نوع مضراب و فواصل موسیقیایی.

سنتور هندی

تولد و دوران کودکی و نوجوانی شیوکومار شارما

شیوکومار در شهر جامو که در شمال غربی هند در نزدیکی کشمیر واقع است به دنیا امد. پدر او در آواز خواندن و نواختن تبلا مهارت داشت و موسیقی در این خانواده زنده بود. پدرش از سن 5 سالگی به او آواز و تبلا را یاد داد.

 (مقاله در حال نوشته شدن است)

خواندن 393 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 22 خرداد 1401 17:01

شما نمیتونید نظری درج کنید چون هنوز در سایت لاگین نکرده اید. برای درج نظر حتماً در سایت وارد شوید و یا اگر حساب کاربری ندارید یکی ایجاد کنید.
به این لینک برای ایجاد حساب کاربری مراجعه کنید
ایجاد حساب کاربری و یا ورود به سایت