• مقالات
  • زیلوفون یا سنتور چوبی (قدیمی ترین ساز مشابه سنتور)
جمعه, 20 ارديبهشت 1392 08:17

زیلوفون یا سنتور چوبی (قدیمی ترین ساز مشابه سنتور)

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
زیلوفون زیلوفون دانشنامه سنتور

زیلوفون سازیست که بسیار مشابه سنتور بوده و از خواص مشترکی با سنتور استفاده میکند. امروزه نیز زیلوفون جدا از سنتور استفاده میشود و به نام انگلیسی xylophone شناخته میشود.

زیلوفون بر خلاف سنتور کلا از چوب و نی ساخته میشود و از نی بجای سیم که وسیله ی صدا دهی آن است استفاده میشود. قدیمی ترین زیلوفون یا سنتور متعلق به 2000 سال قبل از میلاد مسیح بوده که در جنوب شرقی آسیا کشف شده است. در زیر این ساز از پوست گیاهان برای صدادهی بیشتر استفاده میشده است. ابزاری نیز مشابه مضراب امروزی برای آن میساختند که

با ضربه زدن بر روی آن صدای این ساز منتشر میشده است. این ابزار گویا از جنس چوب بید بوده است که بصورت کاسه هایی قاشقی شکل  ساخته میشده است.

 

هر چند زیلوفون بسیار شبیه سنتور است ولی تفاوت های زیادی با آن دارد. اما این نوع ساختن ساز که تعدادی ابزار برای صدا دهی و دو عدد مضراب برای ضربه زدن قرار داده میشده است گویا ساده ترین نوع ساز بوده است که به ذهن انسان رسیده است و سازهای متفاوتی را از این نوع در اقسی نقاط جهان مشاهده میکنیم. حتی پیانو نیز از همین متد برای صدا دهی استفاده میکند.

خواندن 4543 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 28 خرداد 1393 17:17

شما نمیتونید نظری درج کنید چون هنوز در سایت لاگین نکرده اید. برای درج نظر حتماً در سایت وارد شوید و یا اگر حساب کاربری ندارید یکی ایجاد کنید.
به این لینک برای ایجاد حساب کاربری مراجعه کنید
ایجاد حساب کاربری و یا ورود به سایت