چاپ کردن این صفحه

آموزش سنتور

نوشته شده توسط
آموزش سنتور

سوالات متداول

1.      به سنتور علاقه دارم، از کجا باید شروع کنم؟

با کسب اطلاعات از دانشنامه سنتور، اساتید و نوازندگان سنتور و پیگیری روند آموزش.

2.      آیا امکان یادگیری بصورت خودآموز و آنلاین وجود دارد؟

خیر ، برای آموزش سنتور شما حتماً به استاد احتیاج دارید و کسانی هم که دسترسی به استاد ندارند بهتر است هر دو هفته یا حداکثر سه هفته یک بار به استادی برای رفع اشکال مراجعه کنند. بهترین حالت دیدن استاد هر هفته یک بار است.

3.       یادگیری سنتور راحت است ؟

به خاطر کوک بودن سنتور و آسانی صدا درآوردن از این ساز آغاز یادگیری سنتور از دیگر سازهای راحت‌تر است. (به جز سازهای کوبه ای) . ولی یادگیری آن مانند دیگر سازها به تمرین و ممارست احتیاج دارد. و با پیش روی و رسیدن به مراحل بالا یادگیری آن سخت‌تر میشود.

4.       آیا باید از روش خاصی پیروی کنم؟

خیر، چند متد برای یادگیری سنتور وجود دارد که از آن جمله میتوان به ؛ کتاب دستور سنتور (فرامرز پایور) ، کتاب شیوه سنتورنوازی (پشنگ کامکار) ، ردیف نوازی به روش گوشی .

هر استاد روش مخصوص به خود را دارد ولیکن اطلاع از تمام روشها و انتخاب یکی از آنها عاقلانه تر است. در آخر کسانی که به مراحل استادی میرسند بیشتر روش ها را آموزش میبینند.

5.      چه سنی برای یادگیری سنتور خوب است؟

از سنی که شاگرد بتواند مضراب به دست بگیرد و تا سنی که بتواند مضراب به دست بگیرد. نه هیچ گاه زود است و نه هیچ موقع دیر.

6.      آیا یادگیری موسیقی به درس و فعالیت های دیگرم لطمه نمیزند؟

خیر، بسیار کسانی هستند یادگیری موسیقی به درس و دیگر فعالیت هایشان کمک بیشتری کرده است و از نظر روانی آرامش بیشتری برای حضور در عرصه های مختلف کسب کرده اند.

7. به چه چیزهایی نیاز دارم؟

1.علاقه 2.سنتور 3.مضراب 4.کتاب 5.دفتر نت 6.نوار سنتور 7.آچار کوک 8.سیم سنتور 9.تمرین 10.استاد دلسوز

8. ساز خود را چه وقت و از کجا تهیه کنم؟

ساز خود را از جلسه دوم به بعد و با مشورت استاد خود تهیه کنید. برای خرید ساز حتماً با کسانی که با آن آشنایی دارند مشورت کنید.

آموزش مقدماتی

برای آموزش سنتور اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید

1. سوالات متداول را بخوانید

2. چیزی که از سوالات متداول باید برداشت کرده باشید این است که اگر شرایط مالی و امکانات مناسب دارید به کلاس سنتور نزد یک استاد بروید

3. به سنتور گوش کنید. آلبوم سنتوری خریداری نموده و به سنتورنوازی یکی از اساتید گوش کنید

4. اگر هنوز به یادگیری سنتور علاقه دارید. مرحله چهارم خرید سنتور است. به علاوه ی مضراب و آچار کوک

5. اگر پیش استاد رفتید که ادامه کار رو با استاد پیگیری کنید در غیر اینصورت کتاب دستور سنتور استاد پایور را هم خریداری کرده و تمام مطالب مقدماتی آنرا بخوانید

6. درس اول این کتاب را تمرین کنید و تا هفته دیگر روی همین درس تمرین کنید

7. درس دوم را در هفته دوم از روی نت درآورید

8. درس 1 از دورس ابتدایی سنتور را بخوانید. این درس به شما کمک میکند نت های سنتور را بهتر بشناسید و همچنین خلاصه ای از رئوس مطالب کتاب های مختلف است.

زندگی نامه سهراب عابدینی

بنده سهراب میرزا عابدینی هستم، متولد 1364 ، و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته هوافضا دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی و نواختن سنتور را حدود دوران راهنمایی با راهنمایی مادرم شروع کردم.
پس از آن به مدت 9 سال نزد استاد مهران مشکری ردیف میرزا عبدالله را با تمام ظرایف و دقایق فرا گرفتم و پاره ای از ضربی های استاد حبیب سماعی را نیز نزد ایشان تمرین نمودم.
در همین سال ها با شیوه سنتورنوازی استاد پایور و مشکاتیان آشنایی کمی پیدا کردم
سپس به مدت 3 سال ردیف آوازی عبدالله دوامی را نزد استاد نبی زاده و در کلاس درس استاد علی اصغر بیانی تکمیل نمودم.
همچنین تنبک نوازی و ریتم شناسی ادوار ایقاعی ایرانی را نزد شهاب شهیدی آموختم.
پس از آن به محضر استاد کیانی راه یافتم و در آنجا شیوه سنتورنوازی حبیب سماعی و مجید کیانی را ادامه دادم. در این کلاس با دوست و استاد گرامی یاشار مهاجری نیز آشنایی پیدا کردم که در امر یادگیری سنتور و آشنایی بهتر با اساتید سنتور بسیار به بنده کمک کردند.
جهت ارتقای سطح موسیقی و فراگیر کردن سنتور در ایران به تأسیس وبلاگ سنتور من و سپس وبسایت سنتور و سر آخر دانشنامه سنتور اقدام کردم. این وبسایت جهت دسترسی هر چه راحتر سنتورنوازان و پژوهشگران موسیقی عزیز احداث شده تا تمام کاستی های اطلاع رسانی به هنرجویان و هنردوستان برطرف شود. کلاس سنتور اینجانب در شهر کرج شکل میگرفت که در حال حاظر تشکیل نمیشود.

به دلیل تکمیل شدن ظرفیت نظرات امکان اظافه کردن نظرات بیشتر در این بخش وجود ندارد. لطفاً سوالات خود را در فورام سنتور مطرح کنید. 

برای این کار ابتدا در سایت حساب کاربری ایجاد کرده و سپس روی منوی فورام کلید کنید. 

لینک فورام سنتور

چاپ شده از سایت دانشنامه سنتور