یکشنبه, 27 اسفند 1391 21:20

صدا و موسیقی، درس پنجم، فرکانس و گام

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

فرکانس و گام هر دو بیانگر یک معنی هستند ولی از دیدگاه های متفاوت. فرکانس میزان سیکل (دوره ی) یک جبهه موج فیزیکی را اندازه می‌گیرد در حالی که گام (pitch) بیانگر میزان بلندی و کوتاهی صداست وقتی که به گوش میرسد.

این موضوع مستقیماً به فرکانس (بسامد) مربوط است: هر چه فرکانس یه جبهه موج بیشتر باشد، شما صدا را با گام بلندتری خواهید شنید.

 

صدای یک خودرو یا موتور سیکلت را در حالی که شتاب میگیرد تصور کنید . هر چه موتور سریع‌تر می‌چرخد (با فرکانس بالاتر) موتور صدای با گام بلندتری تولید میکند.

گوش انسان تنها صداهایی را که در محدوده ی خاصی از فرکانس قرار دارد میشنود. هر چه انسان‌ها پیرتر می‌شوند محدوده‌ی شنواییشان کمتر میشود. یک فرد جوان معمولاً صداهای بین محدوده 20هرتز تا 20،000 هرتز را میشنود.

در شکل زیر شکل موج را از کمترین به بیشترین محدوده صوتی میبینید. و با کلیک بر روی آن می‌توانید صدای آن را بشنوید.

تئوری موسیقی  

 

در قسمت پایین‌تر این محدوده صداهای با گام کمتر وجود دارد که مانند صدای غرش تندر میباشد. در قسمت بالاتر محدوده صدای با گام بلندتر وجود دارد که صدای تیزی مانند صدای پرواز پشه دارد.

در بین این محدوده کل اصوات موسیقی قرار دارد.

خواندن 19113 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 26 اسفند 1392 11:06

شما نمیتونید نظری درج کنید چون هنوز در سایت لاگین نکرده اید. برای درج نظر حتماً در سایت وارد شوید و یا اگر حساب کاربری ندارید یکی ایجاد کنید.
به این لینک برای ایجاد حساب کاربری مراجعه کنید
ایجاد حساب کاربری و یا ورود به سایت